Tydzień Miasta Europejskiego Miasta Nauki (18-24 marca 2024)

12. tydzień w Mieście Nauki poświęcony będzie… miastu. Podczas całego tygodnia przybliżone zostaną główne kwestie dotyczące miasta. Uczestnicy uzyskają odpowiedzi na pytania: Dla kogo jest miasto? Po co jest miasto? oraz Jakie powinno być?

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, pod przewodnictwem dr. hab. Roberta Pyki, prof. Uniwersytetu Śląskiego wystąpi w panelu naukowym, w którym także wezmą udział polscy oraz zagraniczni badacze.

Ponadto, zaplanowana jest także debata aktywistów miejskich określona nazwą „Jak oddolnie naprawić miasto”, gdzie w czasie jej trwania Adrian Chorębała – dyrektor Ronda Sztuki postawi pytanie przybyłym uczestnikom: W jaki sposób mieszkańcy mogą wpływać na życie w mieście?

Aspekt wspólnoty jest kluczowym elementem każdego miasta. Dlatego w czasie debaty pt. „Wspólnota. Mieszkańcy. Metropolia” debatujący zadadzą pytanie skierowane w do artystów, naukowców oraz polityków lokalnych: Czy jako mieszkańcy miast konurbacji górnośląskiej tworzymy wspólnotę metropolitalną?

Nie myślcie, że Tydzień Miasta to tylko panele naukowe oraz debaty. W czasie jego trwania nie zabraknie również innego rodzaju aktywności, takich jak m.in.: Spotkanie autorskie dot. książki „Mieszkanie kawalera. Między imperatywem nowoczesności i gustem własnym inwestora” czy projekcja filmów dla dzieci i starszej widowni. Pierwszego dnia można wziąć udział w wydarzeniach, w których będą uczestniczyć przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE oraz dr Marcin Baron.

18 marca

  • 13:00-14:30 – Spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Jak działa miasto?” (Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, Dąbrowa Górnicza);
    Prowadzący: dr Roman Marchaj, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz dr Marcin Baron, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
  • 17:00 – Debata „Quo Vadis Katowice” (Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Sala balowa C, Plac Sławika i Antala 1, Katowice);
    Uczestnicy dyskusji: dr Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowic oraz dr hab. Robert Wolny, prof. UE, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Tutaj znajduje się link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/919776379651542/?paipv=0&eav=AfYl-c6vvgdurcrxMbPJff7LMm4kJrSmxu88c8eqPOVqM2k0YDZsoqaeYpRlSiuX7rE&_rdr. A cały harmonogram tygodnia można przeczytać na stronie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: https://us.edu.pl/tydzien-miasta-w-miescie-nauki-18-24-marca-2024/.