Juwenalia Śląskie 2024, czyli studenckie święto muzyki i zabawy

Fot. Daria Banach

Fot. Daria Banach

23 maja w Katowickim Parku Leśnym na Muchowcu rozpoczęły się Juwenalia Śląskie 2024. Pierwszy dzień tego największego studenckiego festiwalu na Śląsku był wypełniony muzyką, zabawą i integracją.

Juwenalia Śląskie to jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych imprez plenerowych, która przyciąga tysiące młodych osób, chcących poczuć wielkie muzyczne emocje. Podobnie, jak w poprzednich latach, również w tym roku, na uczestników czekały liczne atrakcje, takie jak strefy chillout i gastronomiczne, a także, gry i zabawy. Oczywiście, gwoździem programu były koncerty na scenie głównej.

23 maja był gratką dla fanów muzyki elektronicznej oraz alternatywnej. Podczas tego dnia miały miejsce koncerty największych gwiazd młodego pokolenia. Jacy artyści rozpoczęli pierwszy dzień Juwenaliów?

Bletka

Młoda i zdolna artystka muzyczna, która zasłynęła dzięki swojemu unikalnemu głosowi. Jej kariera muzyczna nabrała tempa w lutym 2023 roku, kiedy wydała swój debiutancki singel „Teraz Wiem”. Największą popularność przyniosła jej piosenka „Taxi”, którą nagrała we współpracy z Kizo. Singiel otrzymał status podwójnie diamentowej płyty. Poprzednie wydania artystki to „HERO” nagrane z Kizo oraz „Melatoninka”, a najnowszy utwór to „B012”.

Vito Bambino

Polsko-niemiecki piosenkarz, aktor, autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny. Jak sam twierdzi w wywiadach, początek swojej drogi muzycznej datuje na rok 2003. Popularność zyskał dzięki utworowi „Dom”, który powstał we współpracy z zespołem Bitamina. Występuje także jako wokalista solowy. 24 września 2020 wydał debiutancki album Poczekalnia”. W 2023 razem z Igo oraz Mrozu stworzył i nagrał „Supermoce”, hymn Męskiego Grania na trasę koncertową w 2023.

Bryska

Polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów z niezliczoną ilością hitów – „Mam kogoś lepszego”, „Kraksa”, „Obca”, „Samba”. Do końca 2021 wydała łącznie 17 singli, w tym utwór „Odbicie”, który stał się ogólnopolskim przebojem i najczęściej odtwarzanym utworem w radiach 2022 roku.

Mery Spolsky

To artystka, obok której trudno przejść obojętnie. Polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka telewizyjna i projektantka ubrań. Specjalistka od elektronicznych oraz tanecznych brzmień. Wystąpiła na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak Open’er Festival, Kraków Live Festival, Orange Warsaw Festival, Męskie Granie i wielu innych. Współprowadziła ceremonie Fryderyków 2021 oraz Fryderyków 2024. Trzeci album artystki „EROTIK ERA” ukazał się w listopadzie 2023 roku.

DUMBDOG

Zwycięski zespół przeglądu kapel, pochodzący z Mysłowic. Wśród ich utworów znajdują się zarówno kawałki o charakterze rockowym, jak również wolniejsze ballady.

Pomijając scenę główną, dużo działo się w pozostałych częściach imprezy. Sety DJ-skie przy scenie Red Bull’a nie zwalniały z obrotów, przez co również tam nie zabrakło gości. Za dobrą muzykę odpowiadali między innymi: Szanowny, Gunz, Warfi, Zuza ok oraz K!llx. Podczas trwania imprezy można było skorzystać z usług głównego sponsora Juwenaliów, czyli „Perły”.

Tę część artykułu napisały: Daria Banach oraz Dorota Miechówka.

W drugi dzień studenckiego święta, głównie było słychać dźwięki rapu i hip-hopu, ale także elementy rocka oraz metalcore’u. Ten unikalny program artystyczny sprowadził wielu studentów i nie tylko. Uczestnicy wspólnie świetnie bawili się do najpopularniejszych hitów artystów reprezentujących te gatunki muzyczne. Zobaczcie, kto pojawił się 24 maja na scenie głównej Juwenaliów Śląskich 2024.

Arne

Jego debiutancka płyta „Miraże” ukazała się w 2022 roku. Zawiera ona 11 zróżnicowanych stylistycznie utworów, w których przedstawiane są różne etapy życia. Najnowsza płyta „Empiria” miała premierę w styczniu tego roku. Najpopularniejsze single Arnego to: „Poranna Rosa”, „Diamenty na zębach”, „Rabarbar z cukrem” oraz „Ganges”.

Janusz Walczuk

Polski raper, piosenkarz, producent muzyczny i realizator dźwięku. Członek kolektywu SB Maffija. Trzy lata temu wydał swój debiutancki album studyjny „Janusz Walczuk”. Niecałe pół roku później wydał swoją EP-kę „Kendo”. Na początku 2023 roku wydał swój drugi album studyjny „Jan Walczuk”. Jego singel „Janusz Walczuk” uzyskał status złotej płyty.

Inee

Rok temu wyszedł jej album „Manga”, który wciąga słuchacza do innego, czasem mrocznego, tajemniczego, a czasem pełnego refleksji i przemyśleń świata stworzonego w głowie artystki, zbudowanego na podstawie relacji, podróży i całego jej dotychczasowego życia. Podczas jej koncertu można było usłyszeć takie kawałki, jak „sztyletem w serce” czy „Gotham”.

Opał

Polski raper i autor tekstów pochodzący z Chorzowa. Giętkie, dynamiczne, ekspresyjne flow wraz z charakterystycznym, krzykliwym głosem Opał niewątpliwie potrafi poprzeć także solidną liryką, co udowadnia choćby na albumie „Motyl”. Rok później, w 2019 roku, wydana została EP-ka „Pandora”, która okazała się być kolejnym świadectwem postępującego rozwoju artysty. 

Guzior

Wrocławski raper i autor tekstów, a także członek wytwórni QueQuality. Znany przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny ton głosu i wykonywanie muzyki z pogranicza cloud rap i trap. W 2022 roku we współpracy z Vito Bambino pojawił się singiel „Chabo”. W trakcie koncertu była szansa usłyszeć największe hity Guziora, takie jak „Fala”, „Kushkoma” czy „Blueberry”.

Chivas

Piosenkarz, producent muzyczny oraz twórca tekstów z Łodzi. Jego pierwszy album „Nauczyłem się przeklinać” został wydany w 2021 roku. Rok później ukazał się drugi album „młodysay10”, a na początku stycznia 2024 miała miejsce premiera „Deathcore”, który wraz z poprzednim projektem uplasował się na pierwszym miejscu listy OLiS – cotygodniowa lista przebojów, klasyfikująca 100 najpopularniejszych albumów muzycznych na terenie Polski.

Tę część artykułu napisała: Katarzyna Adamiak.

Trzeci dzień, jednocześnie ten ostatni, był muzyczną mieszanką popu, rapu, elektroniki, hip-hopu – a to wszystko z domieszką muzyki alternatywnej. 25 maja mieliśmy przyjemność gościć artystów z okolic i nie tylko. Cały dzień został spokojnie zapoczątkowany przez Wiktorię Zwolińską, po to, aby zakończyć się bardziej energicznie wraz z Yannem. Kim tak naprawdę byli juwenaliowi artyści? Okazuje się, że mają za sobą wiele sukcesów i ciekawych przeżyć. Poznajmy bliżej ich twórczość.

Wiktoria Zwolińska

To młoda wokalistka pochodząca z Krakowa. Swoim delikatnym i wrażliwym głosem kreuje wokół siebie nostalgiczny świat, którego wielu z nas szuka. W 2020 roku została jedną z finalistek programu The Voice Kids. Zaledwie dwa lata później wydała swoją debiutancką EP-kę „…na podstawie zazdrości”, która została odebrana bardzo pozytywnie. Jej niepowtarzalny styl muzyczny, emocjonalność i dorosłość wyróżniają ją na tle innych.

Hubert.

Artysta, wędrownik oraz wielbiciel rzeczy pięknych, pochodzący ze Szczecina. Czaruje słuchaczy swoim nietypowym stylem i głosem, prowadząc nas po swoich przeżyciach. Ze swoją grupką znajomych zwiedza różne zakamarki świata, które inspirują go do tworzenia kolejnych projektów. Jego pierwszym wydanym albumem są „Dzieci śmieci”, które trafiły w obieg w 2021 roku. To właśnie w Katowicach, Hubert pierwszy raz wystąpił na festiwalu muzycznym – OFF Festiwal 2023. Zaledwie 9 miesięcy później mieliśmy okazję zobaczyć go na Juwenaliach Śląskich.

Lordofon

To warszawski zespół składający się z dwóch przyjaciół – Macieja Poredy i Michała Jurka. Maciek jest wokalistą oraz gitarzystą, natomiast Michał jest odpowiedzialny za perkusję i produkcję. Ten zgrany duet tworzy już od 2018 roku, gdzie zaledwie rok później wydali swoją debiutancką EP-kę pt. „Plastelina”. W 2023 roku, po trzyletniej przerwie, wrócili w nieco innym stylu, wydając album „Passé”. Publikacja szybko wzbiła się na wyżyny popularności oraz zyskała wiele pozytywnych opinii wśród słuchaczy.

The Dumplings

Justyna Święs i Kuba Karaś – duet pochodzący z Zabrza, od najmłodszych lat zaskakiwał swoim nietuzinkowym charakterem. Początkowo był to akustyczny indie rock, ale z czasem skierowali się bardziej w kierunku muzyki elektronicznej. W 2014 roku wydali swój debiutancki album „No Bad Days”, który otrzymał Fryderyka za fonograficzny album roku. Od ostatniego ukazania się ich piosenki minęły 4 lata. Duet już zapowiedział, że wiele będzie się działo, a aktualny powrót do koncertów to tylko początek.

Gibbs

Mateusz Przybylski to piosenkarz oraz producent, pochodzi z Kłobucka. Jest członkiem zespołu Fonos oraz jednym z założycieli ekipy DopeHouse. W 2014 ukazał się jego pierwszy album „Sentymentalnie”, który został stworzony we współpracy wraz z Kalim. Mateusz może pochwalić się współpracą z wieloma znanymi artystami, takim jak Sarius, Avi, Opał czy wcześniej wspomniany Kali. Aktualnie artysta zamieszkuje w Katowicach i tworzy hip-hopowe brzmienia w swoim studiu, znajdującym się w Zabrzu.

Yann

Młody artysta pochodzący z Wrocławia, główny członek kolektywu Thirdeye. Zdecydowanie i stanowczo pokazuje siebie w swoich punkowych i elektronicznych piosenkach. Podczas koncertów wręcz wykrzykuje swoje emocje. Swoją pierwszą EP-kę „Letarg” wydał w 2018 roku. Od tamtego czasu ciągle zaskakuje nas swoimi pomysłami i twórczością.

To były bardzo intensywne dni, których żaden uczestnik imprezy nie żałuje. Nie tylko osoby biorące udział, ale również mamy nadzieję, że artyści na długo będą miło wspominać spędzone chwile na koncertach. Tegoroczne Juwenalia Śląskie 2024 dobiegły końca, ale to, co zostało w naszej pamięci, zdecydowanie zostanie z nami na dłużej.

Tę część artykułu napisała: Dorota Miechówka.