Absolwenci

Czy wiesz, że od kiedy powstał kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach minęło już ponad 12 lat? W tym czasie nasza uczelnia wykształciła setki dziennikarzy, prezenterów, PR-owców, rzeczników prasowych i ludzi pracujących dziś w mediach. Przedstawiamy Wam sylwetki kilkunastu z nich, którym udało się osiągnąć sukces i pracować w wymarzonym zawodzie!

Adrian Kowalczyk

Adrian Kowalczyk, absolwent studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie dziennikarz, wydawca i prezenter programów informacyjnych i gospodarczych w TVP3 Katowice

Przygodę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach wspominam jako doskonały start mojej zawodowej kariery, który dał mi solidne podstawy do wykonywania zawodu dziennikarza. To profesjonalna kadra dydaktyczna, pełna praktyków. To także przyjaźnie i relacje, które zostają z nami na całe życie. Nie wahaj się!

Kamil Nowak

Kamil Nowak, absolwent studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie rozwija marketing start-upu Apfino, wcześniej rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie i Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz dziennikarz informacyjny TVP3 Katowice i korespondent TVP Info. Tworzy kanał na YouTube „Widzę To Tak”, gdzie z kamerą odkrywa zakamarki Górnego Śląska i nie tylko.

Nasza uczelnia kształci, pozwala rozwijać umiejętności, ale jest też wyrozumiała i daje warunki do samodzielnego rozwoju swojej ścieżki zawodowej. Wiem, co mówię: już w czasie studiów rozpocząłem pracę w telewizji. Zawsze spotykałem się ze zrozumieniem i nigdy nikt nie robił mi z tego powodu problemów. Uwierzcie, to nie jest takie oczywiste. Poza tym, studia dziennikarskie na UE w Katowicach, to zawsze było miejsce interesujących rozmów, ciekawych osobistości i dobrej zabawy.

Weronika Sowa

Weronika Sowa, absolwentka studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie copywriter, wcześniej dziennikarka Silesion.pl i TVP3 Katowice, prowadzi własną działalność związaną z rękodziełem Burza Art & Decou.

Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym były przygodą, której każdemu życzę. Poznałam tam wielu ekspertów i pasjonatów szeroko pojętej komunikacji. Zdobyłam wiedzę oraz doświadczenie. Studiując, mogłam spróbować swoich sił w dziennikarstwie internetowym i telewizyjnym oraz PR. Studia na UE zagwarantowały mi przede wszystkim elastyczność, tak ważną i potrzebną w obecnym świecie.

Ilona Ptak

Ilona Ptak, absolwentka studiów I stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie dziennikarka, reportażystka i wydawca programów społecznych w TVP3 Katowice, prowadzi firmę medialną Lotne Media, a od 2021 roku nauczyciel akademicki w Katedrze Projektowania i Analizy Komunikacji UE w Katowicach.

Studiowałam dziennikarstwo na dwóch różnych uczelniach, ale to właśnie Uniwersytet Ekonomiczny był moim pierwszym wyborem, którego nie żałuję! To tu poznałam świetnych specjalistów, dziennikarzy i kolegów, których zawodowe ścieżki skrzyżowały nam się także po latach. Praktyki na studiach zaowocowały wieloletnią współpracą. Wiedza z dziedziny marketingu, zarządzania, czy ekonomii, pozwoliła mi dziś lepiej odnaleźć się w roli przedsiębiorcy, a warsztaty dziennikarskie, zaszczepiły we mnie miłość do tego zawodu, która trwa do dziś! Nie bez powodu znowu tu wróciłam, choć już w innej roli.

Karolina Łużniak

Karolina Łużniak, absolwentka studiów I stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie content marketer w technologicznej firmie Neoteric

Studia na UE to był dobry czas! Dzięki kilku świetnym wykładowcom, doszlifowałam swoje umiejętności, talenty i zdobyłam konkretną wiedzę, co pomogło mi później rozpocząć karierę w kierunku content marketingu. Praktyki studenckie, które później rozwinęły się w stałą współpracę, odbyłam w katowickim startupie, jako copywriter. Dobrze wspominam tamte czasy, podobnie jak ludzi, z którymi studiowałam – z niektórymi zresztą mam bardzo bliski kontakt do dziś. Z perspektywy lat mogę szczerze powiedzieć, że nie wybrałabym inaczej.

Mateusz Białkowski

Mateusz Białkowski, absolwent studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie dziennikarz Polsatu oraz prezenter Wydarzeń, Wydarzeń24 i Polsat News.  

Czy warto? W zawodzie dziennikarza, szczególnie newsowego, nigdy się nie wie, o czym za chwilę będzie trzeba mówić. Dlatego, choć pewnie niektóre przedmioty wydają Ci się niepotrzebne, nawet nie wiesz, jak bardzo ta wiedza może Ci się przydać w przyszłości! Jeśli zastanawiasz się, czy warto iść na studia dziennikarskie na UE, to podpowiadam, że warto!

Klara Puzoń

Klara Puzoń, absolwentka studiów II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie specjalistka ds. promocji i marketingu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Ze studiów na Dziennikarstwie i komunikacji społecznej bardzo miło wspominam zajęcia prowadzone w grupach. Podczas nich można było puścić wodzę fantazji i kreować niestworzone rzeczy. Nauczyłam się dzięki temu budować strategie marketingowe. Specjaliści, z którymi pracowaliśmy dawali także cenne wskazówki, jak budować komunikaty do sieci i czego unikać. To, czego nauczyłam się na UE, na pewno pomogło mi łatwiej odnaleźć się w pracy, którą teraz wykonuję. 

Szymon Kępka

Szymon Kępka, absolwent studiów I stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie reporter, prezenter i wydawca w radiu TOK FM, wcześniej dziennikarz Polskiego Radia, telewizji TVN, radia Plus i Eska.

Uniwersytet Ekonomiczny pokazał mi, że można mierzyć wysoko. To dało impuls, że zaangażowanie daje niebywałe efekty i można osiągnąć bardzo wiele. Uczelnia połączyła mnie z ludźmi, którzy ciężką pracą wykuli sobie drogę do sukcesu. To zaskakujące, jak pierwszego dnia kampus wydaje się być ogromny – wiele sal, kolejni nauczyciele, korytarze jak labirynt. Ale już po pierwszych tygodniach nagle znasz przejścia i sam wyznaczasz sobie najszybsze szlaki dotarcia do pracowni i ludzi. A po pół roku znasz wszystkich, oni znają Ciebie i to oni pierwsi mówią Ci – dzień dobry. To taka pozytywna „ekonomia” relacji, zawsze dostawać więcej niż się można się spodziewać.

Mateusz Strama

Mateusz Strama, absolwent studiów I stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, II stopnia Zarządzania, obecnie prezenter i dziennikarz TVP Polonia, wcześniej TVP3 Katowice i TTV, prowadzi lokal gastronomiczny Mariaczi w Katowicach.

Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach otworzyły mi drogę do dziennikarstwa. To nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka, która później przełożyła się na rzetelne dziennikarstwo. Dużym atutem studiów są wykładowcy, którzy doskonale znają świat mediów, często sami w nich pracują lub pracowali przez wiele lat. Ich rady i doświadczenie to bezcenna wiedza. Warto wspomnieć także o połączeniu „starej, dobrej szkoły dziennikarstwa” z nowoczesnymi mediami. To daje mieszankę, dzięki której łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Zapewne, gdyby nie Uniwersytet Ekonomiczny, dziś nie mógłbym nazwać się dziennikarzem. 

Tamara Kuduk

Tamara Kuduk, absolwentka studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie specjalistka ds. social mediów w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Jakkolwiek to zabrzmi sztampowo – dzięki studiom na UE, nauczyłam się, jak pisać, wypowiadać się i tworzyć teksty! Dzięki tworzeniu kampanii społecznych i marketingowych na licznych przedmiotach, dziś wiem, jak projektować także elementy komunikacji wizualnej do sieci i nie tylko. Na co dzień przydaje mi się również wiedza związana z prawem autorskim zdobyta w ramach zajęć z podstaw prawa. Jeśli zastanawiasz się czy warto iść na te studia, odpowiadam, że tak. 

Tomasz Bula

Tomasz Bula, absolwent studiów I i II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie UX/UI Designer w x-kom.

Wybrałem dziennikarstwo na UE ze względu na to, że zajęcia na tym kierunku nie zawężają się tylko do tematu tradycyjnych mediów, ale przede wszystkim dostosowane są do obecnych realiów i kładą nacisk na poznanie różnych obszarów z zakresu nowych mediów oraz szeroko rozumianej komunikacji. Podczas wykładów i ćwiczeń ze specjalizacji: Projektowania komunikacji wizualnej i narracji mieliśmy okazję zapoznać się z procesem projektowym oraz wykorzystać go podczas zajęć w grupach. Wtedy zdobyłem najwięcej wiedzy, która pomogła mi w późniejszej pracy zawodowej jako projektanta.