Jak stworzyć portret nieoczywisty? Warsztaty fotograficzne z udziałem gościa specjalnego

Jak w każdej dziedzinie fotografii, nawet najbardziej oczywisty pomysł, przy użyciu prostych, ale i efektywnych technik, może przybrać nieoczywistą formę. Kluczem do uzyskania artystycznego sukcesu jest odpowiednie światło, o czym przekonali się studenci II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

W ramach przedmiotu: „Pracownia: fotografia w mediach cyfrowych”, prowadzonego przez mgr Barbarę Jendrzejczyk, studenci DiKS wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez gościa specjalnego – Bartosza Dominika.

Kim jest Bartosz Dominik?
Bartosz Dominik to artysta poświęcony sztuce obrazu. Wielokrotnie nagradzany za swoje prace, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Od kilku lat związany z Telewizją Polską jako operator obrazu, jest także twórcą reportaży telewizyjnych.

Co robiliśmy?
W czasie warsztatów studenci mieli okazję zapoznać się z bogatą twórczością gościa. Odbyła się także projekcja jednego z jego reportaży (pt. „Dwa metry pod ziemią”). Studenci DKS dowiedzieli się czym jest trójkąt ekspozycji oraz jakie są jego podstawowe założenia. W części praktycznej warsztatów, studenci mieli możliwość wejścia w rolę fotografa (lub modela), wykonując portrety przy użyciu profesjonalnego oświetlenia. Niezwykle prosta i efektywna okazała się technika malowania światłem.

Fotografie studentów

Jak pokazują rezultaty prac studentów, eksperymentowanie ze światłem może prowadzić do zupełnie nieoczywistych rozwiązań i ciekawych efektów. W galerii poniżej, możecie zobaczyć portrety wykonane przez studentów po zajęciach z Bartoszem Dominikiem.

 

Co o warsztatach mówią studenci II roku DiKS?

 

Bardzo ciekawie było poznać tajniki fotografii i dowiedzieć się dużo na temat różnych kierunków artystycznych, które można obrać robiąc zdjęcia (…) najbardziej przypadło mi do gustu robienie sobie zdjęć z nieoczywistym światłem, bo sam nie wiedziałem jak uzyskać taki efekt. Innym udało się zrobić mi takie zdjęcie, więc myślę że to fajna pamiątka z warsztatów – wspomina Adam

Podobała mi się zarówno teoretyczna jak i praktyczna część warsztatów. Dużo dowiedzieliśmy się o samym świetle, które jest istotną częścią fotografii, jak również mieliśmy możliwość popracować na bardziej profesjonalnym oświetleniu – mówi Klara

Warsztaty według mnie były bardzo ciekawe, nie każdy ma okazje spotkać taką osobę, jednocześnie móc z nią porozmawiać i otrzymać praktyczne rady – mówi Kamila

Autorką tekstu jest Natalia Salwiczek