Oto zwycięzcy Fryderyków 2024

W tym roku Fryderyki świętowały swoje 30-lecie, a organizatorzy postanowili uczcić tę wyjątkową okazję hołdem dla artystów, którzy przez ten czas tworzyli historię polskiej piosenki. Z tej okazji przygotowano trzy medleye, czyli utwory muzyczne, łączące fragmenty znanych melodii, które w tym wypadku miały stanowić zwieńczenie tych trzech dekad.

Zdecydowanym zwycięzcą, pod względem liczby otrzymanych Fryderyków był Lech Janerka, który otrzymał aż pięć nagród, w kategoriach: Artysta Roku, Kompozytor Roku oraz Autor Roku. Ponadto album Gipsowy odlew falsyfikatu zapewnił mu zwycięstwo w kategorii Album Roku Alternatywa. Natomiast utwór Dupa jak sofa, pochodzący z tego albumu zwyciężył w kategorii Utwór Roku. Dodatkowo artysta został wyróżniony przez czytelników i czytelniczki Onetu w ramach plebiscytu O!Lśnienia 2024.

Z kolei zespół Myslovitz, za utwór Długość dźwięku samotności został wyróżniony przez słuchaczy radia RMF FM tytułem Fryderykowy przebój 30-lecia.

Mrozu ponownie pojawił się na Gliwickiej scenie Fryderyków i w tym roku odebrał dwie nagrody: Najlepsze Nagranie Koncertowe, za MTV Unplugged oraz za pochodzący z tej płyty utwór Nie stało się nic – Najlepsze Nowe Wykonanie. Natomiast w kategorii Album Roku Pop, wyróżnienie otrzymała Daria Zawiałow, za Dziewczynę Pop.

Daria ze Śląska odebrała nagrodę za Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop, za płytę Tu była. Z taką samą ilością statuetek wyszła Hania Rani, otrzymując tytuł Artystka Roku i Producentka Roku.

Kolejne dwa Fryderyki otrzymał team Łona x Konieczny x Krupa, w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku oraz w kategorii Album Roku Hip-Hop za płytę Taxi. Za pracę nad utworem tego teamu, nagrodą Teledysk Roku został wyróżniony Krzysztof Kiziewicz.

Nagrodę Album Roku Rock, za płytę +piekło+niebo+ otrzymał WaluśKraksaKryzys, z kolei statuetka Album Roku Metal trafiła do Flapjacka, za krążek Sugar Free.

Wyróżnienie Album Roku Elektronika powędrował do Zimy Stulecia, za płytę Minus 360 stopni Celsjusza, natomiast w kategorii Album Roku Soul/R&B/Reggae zwyciężyła Paulina Przybysz za krążek Wracając.

Kolejną kategorią był Album Roku Blues, którą otrzymali PORTER/KARCZEWSKA za On The Wrong Planet. Wśród nominowanych do nagrody Album Roku Muzyka Korzeni, nagroda powędrowała do EABS meets JAUBI, za album In Search of a Better Tomorrow.

L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, za krążek Chłopi otrzymali nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna. Natomiast Konstelacje Katarzyny Groniec przysporzyły jej nagrodę Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka.

W kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca, to właśnie Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości otrzymali nagrodę za Inwazja Nerdów vol. 1. Natomiast w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz, statuetkę odebrał Michał Aftyka.

Nagrodę Album Roku – Jazz otrzymali ex aequo Aga Derlak, za płytę Parallel oraz Andrezj Święs Trio, za Flying Lion. Aga Derlak otrzymała również tytuł Artystka Roku Jazz.

Pełna lista nominowanych i laureatów Fryderyków 2024 jest dostępna na stronie.