8. Śląski Festiwal Nauki i wystawa graficzna „Nieoficjalna Reprezentacja Śląska”

8. Śląski Festiwal Nauki i wystawa graficzna „Nieoficjalna Reprezentacja Śląska”

Śląski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Polsce, które w tym roku już po raz ósmy odbyło się w Katowicach. Od 7 do 9 grudnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe stało się przestrzenią spotkań naukowców, wynalazców, pasjonatów wiedzy oraz całych rodzin. Festiwal oferował niezwykle bogaty program, pełen warsztatów, wykładów, pokazów i interaktywnych stoisk, pozwalających na odkrywanie tajemnic nauki w interesujący oraz angażujący sposób. 

W tej edycji, przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego przekształciła się w prawdziwe Miasto Nauki, uwzględniając takie elementy, jak: Rynek Idei Miasta Nauki, Dzielnice i bulwary.  

Każdy z trzech dni festiwalowych, rozpoczynał się wykładem zaproszonych gości specjalnych. Prof. Jeff Forshaw zabrał uczestników w podróż do tajemniczych czarnych dziur, prof. Andrzej Dragan zastanawiał się nad istnieniem teraźniejszości, w odniesieniu do teorii względności, a prof. Lewis Dartnell przybliżył wpływ Ziemi na historię ludzkości.

Ponadto festiwal był okazją do spotkania z wybitnymi naukowcami z Polski i zagranicy, w tym laureatem Nagrody Nobla prof. J. Georgem Bednorzem. Goście specjalni dzielili się swoją wiedzą i pasją, inspirując uczestników do dalszej eksploracji świata nauki.

Ważnym punktem tegorocznego ŚFN było podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, a zebranie podpisów pod Deklaracją Miasta Nauki potwierdziło chęć kontynuowania inicjatyw naukowych w regionie. Zwieńczeniem Wieczoru Miasta Nauki był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Jana Stokłosy z muzykami Stokłosa Collective Orchestra.

Podczas tej edycji, uczestnicy mogli odwiedzić trzy nowe strefy: Gamingu, AI oraz Kosmosu. W Strefie Gamingu uczestnicy mogli nie tylko grać, ale i poznać technologię stojącą za ulubionymi tytułami. Strefa AI zabrała odwiedzających w podróż po tajemnicach sztucznej inteligencji, pozwalając im zastanowić się nad przyszłością pracy i życia. Natomiast w Strefie Kosmosu każdy mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca, podziwiając modele łazików marsjańskich i obserwując kosmos w mobilnym planetarium.

Od rozmowy do sztuki – wernisaż wystawy projektu studenckiego

W ramach Śląskiego Festiwalu Nauki podsumowano projekt „Śląscy liderzy opinii czyli Nieoficjalna Reprezentacja Ślązaków”, zrealizowany przez studentów trzech śląskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.

Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia ankiety wśród mieszkańców województwa śląskiego. Respondenci wskazywali osoby, które ich zdaniem mają największy wpływ na kształtowanie opinii publicznej w regionie. Na podstawie zebranych danych studenci, pod opieką dr hab. Patrycji Szostok-Nowackiej i mgr Katarzyny Siwczyk przygotowali materiały ukazujące „jedenastkę” najpopularniejszych liderów opinii.

Młodzi badacze nawiązali kontakt z wybranymi osobami, w celu przeprowadzenia wywiadów i mini sesji zdjęciowych. Efektem ich pracy był wernisaż wystawy, który odbył się 9 grudnia w Klubie Rawa, Spin Place (ul. Bankowa 5). W wydarzeniu wzięli udział nie tylko twórcy wystawy, ale także zaproszeni liderzy opinii: pisarz Marek Szołtysek, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik i europoseł Łukasz Kohut.

Wystawa ma charakter objazdowy i będzie prezentowana na uczelniach zaangażowanych w projekt oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA). Więcej informacji już wkrótce.

Projekt został dofinansowany z dotacji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu Grantowego „Nauka Młodych”, Europejskie Miasto Nauki 2024.