Fotografia w mediach cyfrowych, spotkanie z fotografem Rafałem Opalskim. Fot. B. Jendrzejczyk.

Fot. B. Jendrzejczyk.

Jeśli w swoim życiu lubisz chwytać chwile w niebanalnych kadrach, to nie musisz wcale iść na Akademię Sztuk Pięknych, żeby rozwijać swoje umiejętności fotograficzne… możesz realizować się także na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jak to robić? – Podpowiadają praktycy, których gościliśmy na zajęciach na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna.

Na początku lutego 2023 r. na ćwiczeniach z przedmiotu Pracownia: Fotografia w
mediach cyfrowych, który prowadzi mgr Barbara Jendrzejczyk (także fotografka), studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej gościli fotografa Rafała Opalskiego, który opowiedział o swojej fotograficznej pasji, która trwa już od ponad 20 lat.

Rafał Opalski pochodzi z Sosnowca. To właśnie tożsamość i obserwacja tego miasta, stały się powodem, dla których sięgnął po aparat. Spacerował i wielokrotnie uwieczniał te same miejsca, jednak w różnych porach dnia i roku. Tak narodził się pomysł podzielenia się swoją twórczością na portalu IlikeZaglebie.pl.

Studenci mieli okazję także posłuchać o „Przewodniku po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”, któremu towarzyszyła wystawa plenerowa Okna Czasu. Składała się ona z kolaży fotograficznych, na których archiwalne zdjęcia, połączono w całość z ujęciami tych samych miejsc we współczesnej odsłonie. Ponadto fotograf pokazał swoje portfolio, opowiedział o komercyjnych zleceniach, a także jego osobistym
projekcie fotograficznym, nad którym aktualnie pracuje.

Mamy nadzieję, że spotkanie było inspirujące dla studentów i pokazało im różne możliwości realizowania się w fotografii. Było również miłym akcentem kończącym semestr z tego przedmiotu.

Więcej prac Rafała Opalskiego, możesz zobaczyć na jego stronie: http://rafalopalski.com/