Spotkanie autorskie z dziennikarką Anne Applebaum

Spotkanie autorskie z dziennikarką Anne Applebaum

12 grudnia br., w ramach Tygodnia Człowieka w Mieście Nauki, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach gościł wybitną dziennikarkę i pisarkę – Anne Applebaum, autorkę bestsellerowej książki „Koncern Autokracja”. W rozmowie udział wzięli JM Rektor UE Katowice prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowice ds. Europejskiego Miasta Nauki, dr Anna Budzanowska.

Anne Applebaum jest amerykańsko-polską dziennikarką, publicystką „The Atlantic” i autorką wielu bestsellerowych książek. Jej prace koncentrują się na historii komunistycznej oraz postkomunistycznej Europy. Za książkę „Gułag” otrzymała w 2004 roku prestiżową nagrodę Pulitzera.

Dyskusja, którą prowadzili rektorzy obu katowickich uczelni oraz pełnomocnik prezydenta miasta, skupiła się na problemach szerzącej się dezinformacji, kryzysu demokracji i spadku zaufania do instytucji publicznych. Applebaum, przywołując przykłady z swojej najnowszej książki, zwróciła uwagę na rosnący wpływ autokratycznych reżimów na światową politykę oraz na zagrożenia, jakie niesie ze sobą manipulacja informacją.

Anne Applebaum, pytana o zagrożenia związane z dezinformacją w mediach społecznościowych i o to, jak młodzi ludzie mogą się przed nią chronić, odpowiedziała: „Po pierwsze w mediach społecznościowych, trzeba sprawdzić skąd jest informacja – zawsze. Ja nie sądzę, że są idealne i perfekcyjne media, ale są lepsze i gorsze. Można szukać mediów i szukać informacji od źródeł, gdzie wiemy, że przynajmniej próbują sprawdzić czy coś jest prawdą.”

Dodatkowo dziennikarka przywołała anegdotę związaną z zadawanym jej często przez studentów pytaniem, związanym z wyborem ścieżki studiowania. „Ja zawsze mówię, że mają się uczyć jakiegoś dziwnego języka, bo jak potrafisz mówić np. po turecku, czy po kazasku wtedy zawsze masz wejście do jakiegoś rynku, do jakieś wiedzy, której inni nie mają […] bardzo ważne jest mieć swoją specjalizację, bo na tym można zbudować potem coś większego.”  

Spotkanie z gościem specjalnym spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i mieszkańców Katowic.