Relacja z X Krajowej Konferencji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich

Relacja z X Krajowej Konferencji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich

W dniach 29-30 listopada 2024 roku w Warszawie, Klub Bankowca gościł uczestników kolejnej, tym razem jubileuszowej X edycji konferencji organizowanej przez OFMA. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez dla młodych dziennikarzy, dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń i wiedzy. Studenci mieli okazję wziąć udział w licznych panelach poświęconych zagadnieniom PR, marketingu i dziennikarstwa. Warto dodać, że wśród gości znaleźli się przedstawiciele świata polityki, mediów oraz eksperci z różnych dziedzin. 

Dzień 1.

Pierwszy dzień konferencji dostarczył uczestnikom moc wrażeń. Studenci mieli okazję nie tylko zwiedzić największe redakcje w Polsce, ale także aktywnie uczestniczyć w warsztatach i debatach. 

Katarzyna Braczyk i ja, Daria Banach, reprezentując AS Radio, uczestniczyłyśmy w dwóch wycieczkach w ramach realizowania wybranych przez nas ścieżek tematycznych. 

Jak wspomina Katarzyna: „Podczas wizyty studyjnej w TVN24 mieliśmy wyjątkową okazję zobaczyć, jak wygląda codzienna praca w telewizji. Na korytarzach redakcji spotkaliśmy między innymi Piotra Kraśko, co dodatkowo podkreśliło wyjątkowość tego wydarzenia. Uczestniczyliśmy w transmisji na żywo porannego wydania programu, obserwując profesjonalizm zespołu w akcji. Odwiedziliśmy reżyserkę oraz studia, gdzie powstają najbardziej rozpoznawalne programy informacyjne. To doświadczenie pozwoliło nam lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje jedna z czołowych stacji telewizyjnych w Polsce„. 

Z kolei dla mnie wizyta w Polskiej Agencji Prasowej była niezwykle inspirująca. Oprócz dużej dawki wiedzy z zakresu pozyskiwania i weryfikowania informacji, miałam okazję poznać różne segmenty tej instytucji, od sportu po biznes, a także fotografię i media.

Kolejnym elementem tego dnia okazał się panel dyskusyjny, prowadzony przez Katarzynę Michałowską oraz Jarka Bielińskiego. Studenci, zaproszeni do podjęcia głosu, poruszyli wiele istotnych kwestii związanych z funkcjonowaniem mediów studenckich, od problemów z finansowaniem po trendy w mediach społecznościowych. Dyskusja była niezwykle owocna i pozwoliła uczestnikom lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją media studenckie.

Uroczysta Gala Inaugurująca X Krajową Konferencję OFMA, która odbyła się w gmachu dawnego Urzędu Cenzury, przy ulicy Mysiej 3 w Warszawie, była niezapomnianym wydarzeniem. Wieczór poprowadziła Klaudia Stefens (Telewizja WTK), a wśród mówców znaleźli się m.in. Dariusz Wieczorek (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Barbara Szelewa-Kropiwnicka (Dyrektorka Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki MNiSW), a także Waldemar Zbytek (Prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości). Po tej części Michał Polak (Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości) przedstawił bogatą, 10-letnią historię OFMA.

Następnie goście wysłuchali dwóch inspirujących paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich, pt. „Dziennikarstwo w służbie gospodarki i bezpieczeństwa ekonomicznego” prowadziła Agata Sułkowska (Płyń po Prąd), a jej gościem była Agnieszka Wachnicka (Wiceprezeska Związku Banków Polskich).  Druga rozmowa dotyczyła „Dziennikarstwa w służbie cyfryzacji i bezpieczeństwa cybernetycznego„. Moderator – Szymon Majchrzak (Radio Afera) gościł Krzysztofa Gawkowskiego (Ministra Cyfryzacji). 

Zwieńczeniem wieczoru była debata na temat przyszłości dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w której udział wzięli eksperci z czterech uczelni wyższych. Uroczystość zakończył bankiet jubileuszowy, podczas którego uczestnicy mieli okazję do swobodnej rozmowy i integracji.

Dzień 2.

Drugi dzień konferencji obfitował w liczne wykłady i debaty, prowadzone przez ekspertów z dziedziny dziennikarstwa, PR i marketingu. 

Dziennikarstwo

  • Jak Cię słyszą, tak Cię widzą czyli dlaczego dobrze aby na początku (kariery) było słowo?” – Kasia Węsierska (radio ESKA)
  • Cały dzień pracy dla 30 minut emisji czyli wieczorny program informacyjny od kuchni” – Paweł Płuska (TVP/19:30)
  • Dziennikarstwo sportowe – wczoraj, dziś i jutro” – Dariusz Szpakowski (TVP), moderator: Jarosław Bieliński
  • Rola tabloidu w dobie mediów społecznościowych” – Maciej Kabroński (ekspert ds. mediów)

PR i marketing

  • Personal branding – najczęstsze błędy początkujących” – Aleksandra Tobiasz (OlsonTOday)
  • Influencer marketing – nie wszystko złoto co się świeci” – Julia Nerek (Personal PR)
  • Nieskazitelny wizerunek marki – czy aby na pewno to PR-owy Złoty Graal?” – Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich), Monika Borzdyńska (Avia Świdnik), Daria Sulgostowska (G2A.COM), moderator: Krzysztof Grad
  • Sztuczna inteligencja w PR – nowe (nie)zwykłe narzędzie pracy” – Joanna Zalewska (ekspert ds. PR)

Dodatkowym punktem programu była pasjonująca debata, podczas której cztery doświadczone dziennikarki (Karolina Wysota, Agnieszka Szydłowska, Renata Kim i Sandrine Meunier), reprezentujące różne redakcje, pod okiem moderatorki Moniki Kowalczyk, dyskutowały o roli kobiet w mediach. Konferencję zwieńczyła debata z udziałem Konrada Piaseckiego, który w rozmowie z Filipem Folczakiem podjął ważny temat relacji dziennikarzy z politykami. Pod koniec dnia uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o dziennikarstwie, biorąc udział w quizie. Konferencja zakończyła się galą wręczenia nagród, podczas której podsumowano dwa dni wydarzenia.

Galeria