Relacja z IV edycji projketu Ekomonia bez Granic

W zeszłym tygodniu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zamienił się w międzynarodowe forum wymiany wiedzy podczas 4. edycji projektu „Ekonomia bez Granic”. W ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, na auli CNTI gościliśmy prelegentów z całego świata, którzy podzielili się swoją wiedzą w trakcie serii interdyscyplinarnych debat. Wydarzenie, prowadzone w języku angielskim, było doskonałą okazją dla społeczności akademickiej i młodzieży do poszerzenia horyzontów i nawiązania międzynarodowych kontaktów.

Celem projektu „Ekonomia bez Granic” jest popularyzacja nauki i promocja innowacyjnych rozwiązań. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 6-8 listopada br., zgromadziło ekspertów z całej Europy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju.

Dzień 1.

Wydarzenie rozpoczęło się inauguracją „Ekonomia vs transformacja regionów i ekologia”, która została poprowadzona przez zastępcę dyrektora Centrum Marketingu, Aleksandrę Sekułę.

Następnie prof. dr hab. Wojciech Dyduch, Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej, w swoim wystąpieniu podkreślił globalny charakter ekonomii, ilustrując to przykładem reakcji rynków na wyniki wyborów prezydenckich w USA. Zaznaczył, że ekonomia to nie tylko finanse, ale również innowacje, zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna.

Pierwsza sesja panelowa, pt. „Wspieranie inkluzywnej zielonej transformacji, moderowana przez dr Marcina Barona, skupiła się na wyzwaniach związanych z polityką klimatyczną. Eksperci – dr Miłosława Stępień z CEE Bankwatch Network, dr Michiel Stapper z Uniwersytetu w Amsterdamie oraz dr Łukasz Trembaczowski, Uniwersytet Śląski, dyskutowali o społecznych aspektach transformacji energetycznej, sprawiedliwości klimatycznej oraz roli organizacji pozarządowych w tym procesie.

W drugiej sesji, pt. „Ekonomia na rzecz ekologii: wpływ społeczny Ekologii, moderowanej przez dr hab. Julię Włodarczyk, prof. UE, goście z VSB-Technical University of Ostrava, Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przybliżyli relacje między ekonomią, ekologią i społeczeństwem. Podczas tego spotkania głos podjęli: Ing. Petr Rozehnal, Ph.D., doc. Mgr. Ing. František Zapletal, Ph.D., Ing. Karel Hlaváček, Ph.D., dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. Politechniki Śląskiej, Kierownik Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki, Dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej i dr Anna Urbanek. Omówiono m.in. konieczność długofalowych planów, które mogą skutecznie rozwiązywać problemy środowiskowe i społeczne.

Dzień 2.

Sesja „Ekonomia, Biznes i IT”, moderowana przez prof. dr hab. Małgorzatę Pańkowską rozpoczęła się prezentacją dr. Omeda Hassana Ahmeda, który skupił się na zastosowaniu technologii rozpoznawania twarzy w biznesie i zabezpieczeniach danych. Następnie prof. Chen Kai omówił potencjał technologii blockchain, jej zastosowania i wyzwania. Z kolei prof. Ovidiu Bordean przedstawił wyniki badań dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji, zwracając uwagę zarówno na korzyści, jak i zagrożenia.

W kolejnej sesji „Sztuka a ekonomia cyrkularna” eksperci dyskutowali o roli sztuki w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono koncepcję gospodarki cyrkularnej oraz omówiono problem zanieczyszczenia plastikiem. Paneliści: prof. dr Cleber J. C. Dutra (Institute of Economics, Finance, and Management Jagiellonian University in Krakow), mgr Magdalena Mach (Pracownia Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) oraz dr hab. Dominika Bochańczyk-Kupka (prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) podkreślili znaczenie sztuki jako narzędzia do podnoszenia świadomości społecznej na temat problemów środowiskowych. Sesja była prowadzona przez dr hab. Monikę Wieczorek-Kosmalę, prof. UE.

Dzień 3.

Prof. Cleber J. C. Dutra z Instytutu Ekonomii Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął sesję, pt.Gospodarka o obiegu zamkniętym w krajach europejskich i zachowania konsumentów: Czy SZCZĘŚCIE jest w TWOIM zasięgu?” przedstawiając koncepcję gospodarki cyrkularnej i jej wpływ na konsumentów. Wyjaśnił ideę „digital passport” – cyfrowego paszportu produktu, który miałby informować o jego pochodzeniu i procesie produkcji.

Następnie Ing. Aleš Lokaj, Ph.D., Katarina Krzikallova, Ph.D., dr hab. Dominika Bochańczyk-Kupka oraz dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala przeprowadzili eksperyment społeczny, mający na celu zwiększenie świadomości na temat problemów związanych z „fast fashion„. Uczestnicy – głównie uczniowie szkół średnich – wypełnili ankietę dotyczącą ich postaw tego zjawiska. Po obejrzeniu materiałów wideo ukazujących negatywne skutki tej praktyki, uczniowie ponownie wypełnili ankietę. Porównanie wyników obu ankiet pozwoliło na ocenę wpływu prezentacji na zmianę postaw młodych ludzi.

W kolejnej części konferencji, Marek Taptuch zaprezentował możliwości sztucznej inteligencji, demonstrując jej działanie na przykładach tłumaczenia tekstów, tworzenia obrazów i materiałów wideo. Dr Łukasz Szewczyk omówił temat inwestowania w aktywa alternatywne, takie jak sztuka. Z kolei mgr Kacper Zagała przybliżył świat gier wideo, omawiając ich globalny i lokalny wymiar.

Na zakończenie, przedstawicielka Biura Internacjonalizacji UE Katowice opowiedziała o projekcie „Uniwersytety europejskie” na przykładzie inicjatywy Bauhaus 4EU, podkreślając jej znaczenie dla rozwoju współpracy międzynarodowej i wymiany wiedzy.

Transmisja z pierwszego i drugiego dnia „Ekonomii bez Granic”

Inicjatorem wydarzenia było Centrum Marketingu UE Katowice. Współorganizatorami był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Projekt „European Science in the City and Euroscience Open Forum – Katowice 2024” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.