IWD 2025

W dniach 13-14 marca br. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach już po raz 5. stał się centrum wymiany wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania, w ramach International Women’s Day Conference in Economics, Finance and Management (IWD). Tak samo, jak w poprzednich edycjach, główne obszary tematyczne konferencji obejmowały zagadnienia zmian klimatycznych, perspektywę kobiet oraz gospodarkę cyfrową.

Dzień pierwszy – 13 marca

Konferencja rozpoczęła się uroczystym otwarciem, podczas którego gości powitali Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz dr hab. Julia Włodarczyk, prof. UE.

W ramach wykładu inauguracyjnego, dr Evy Siermińskiej (Luxembourg Institute of Socio-Economic Research) uczestnicy zapoznali się z problemem nierówności w zawodzie ekonomisty, koncentrując się na przeszkodach i wyzwaniach. W kontrze do prezentowanych ograniczeń, prelegentka podzieliła się strategiami ich pokonywania.

Po wystąpieniu dr Evy Siermińskiej, dr Thema Monroe-White (George Mason University) przedstawiła swoją perspektywę dotyczącą roli nauki w społeczeństwie. Podkreśliła, że badania naukowe powinny służyć jako narzędzie do wprowadzania zmian społecznych, a kluczowym elementem tego procesu jest eliminacja wszelkich form uprzedzeń oraz promowanie równości w środowisku naukowym.

Relacja z 5. Edycji Konferencji IWD 2025

Po południu uczestnicy konferencji wzięli udział w ożywionej debacie panelowej pod tytułem „CECC Climate Vibes – Spring Debates: DECARBONIZE YOUR MINDSET”. Dyskusję, prowadzoną przez dr hab. Monikę Wieczorek-Kosmalę, prof. UE oraz dr hab. Dominikę Bochańczyk-Kupkę, prof. UE, wzbogacili swoją obecnością eksperci z różnych ośrodków naukowych i organizacji. Wśród nich dr Miłka Stępień (CEE Bankwatch Network), Prof. Hong T.M. Bui (Birmingham City University), Prof. Krishanthi Vithana (University of Southampton), Prof. Xihui Chen (Keele University) oraz Prof. Johannes Jäger (University of Vienna). W tej rozmowie poruszono istotne kwestie dotyczące procesu dekarbonizacji i konieczności zmiany sposobu myślenia w kontekście globalnych wyzwań klimatycznych.

Na koniec dnia odbyły się również sesje równoległe, podczas których prezentowano referaty dotyczące m.in. finansów i energii, kobiet, ekonomii behawioralnej, zmian klimatycznych oraz rozwoju gospodarczego.

Zwieńczeniem dnia był uroczysty bankiet, który zapewnił uczestnikom okazję do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń w nieformalnej atmosferze.

Dzień drugi – 14 marca

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji organizatora konferencji – Centre for Economics of Climate Change (CECC).

Następnie odbył się wykład dr Michaela Christofiego (Cyprus University of Technology, Vilnius University) na temat roli Dyrektorów ds. cyfrowych. W swoim wystąpieniu prelegent omówił istotne elementy zarządzania w erze cyfrowej, a także zaproponował obszary, które wymagają dalszych analiz i badań w przyszłości.

Kolejnym punktem było spotkanie z redaktorami wydawnictw naukowych, w którym uczestniczyły Prof. Xihui Chen i dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE.

Tego dnia w ramach sesji równoległych uczestnicy konferencji mieli okazję zgłębić wiedzę z zakresu zrównoważonych finansów, przedsiębiorczości oraz interakcji między gospodarką a środowiskiem. Kontynuacją były tematy koncentrujące się m.in. na roli kobiet na rynku pracy, rozwoju high-tech i sztucznej inteligencji.

Konferencja zakończyła się uroczystym wręczeniem nagrody za najlepszy referat, którą otrzymał Łukasz Kurowski. Następnie, uczestnicy mieli okazję wysłuchać transmitowanego online wykładu dr Lauren F. Klein (Emory University), zatytułowanego „Doing AI Differently: Lessons from Intersectional Feminism”. Prelegentka, nawiązując do książki „Data Feminism”, omówiła, w jaki sposób perspektywa feministyczna może wzbogacić rozwój sztucznej inteligencji, czyniąc go bardziej etycznym i inkluzywnym.

To wydarzenie było prawdziwą skarbnicą wiedzy, oferując uczestnikom szerokie spektrum tematów i inspirując do dalszych badań nad kluczowymi wyzwaniami współczesnego świata. Podkreślono, jak ważna jest interdyscyplinarna współpraca, aby skutecznie radzić sobie z tymi wyzwaniami. Konferencja stworzyła również doskonałe warunki do nawiązywania kontaktów i rozwijania międzynarodowej współpracy naukowej.

Patronat medialny nad konferencją objęło AS Radio.