Kilka słów od „Erasmusowców” w Ogólnopolski Dzień Erasmusa+
25 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Zagraniczne wyjazdy to dla studentów doskonała okazja do podszkolenia obcego języka, nawiązania nowych znajomości, a także skosztowania zupełnie innej kultury. Podobnie jak w wielu szkołach i uczelniach wyższych, także tu – na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach – od wielu lat realizowany jest program Erasmus+, za który odpowiada Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Z tej okazji sprawdzamy, jakie są doświadczenia i wspomnienia naszych studentów z tych zagranicznych wojaży.
Wspomnienia same się nie stworzą!
Nasza uczelnia rok rocznie angażuje się w program Erasmus+, dzięki któremu studenci UE, zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych mają okazję uczestniczyć w międzynarodowej wymianie, która trwa minimum 2 miesiące i zapewnia także finansowe stypendium. Studenci obierają różne kierunki: Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Grecja, Słowenia, czy nawet Cypr. Wyjazdy odbywają się do krajów Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub krajów kandydujących do UE. Dlaczego warto z tego skorzystać i jak nasi studenci wspominają ostatnie wyjazdy?
Erasmus to czas spotkań z ludźmi z różnych zakątków świata – Maroka, Tajwanu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Chin, USA. Dzięki tym relacjom poznałam inne kultury, tradycje i spojrzenie na życie, co poszerzyło moje horyzonty. Wspólne chwile zawsze będą mi towarzyszyć – mówi Wiktoria, która była na Erasmusie w Niemczech.
Erasmus w Oviedo (miasto w północnej Hiszpanii, stolica Asturii – przyp. red) sprawił, że zrozumiałam, jak wiele i jak bardzo jedno miejsce może cię zmienić. Nie tylko przez zabytki czy kulturę, ale przez ludzi, których spotykasz i te małe rzeczy, które odkrywasz o sobie po drodze – opowiada Ewa, która była w Hiszpanii.
Wyśpisz się w grobie a wspomnienia same się nie stworzą! – podsumowuje Wiktoria, która była już na Erasmusie na Cyprze i w Grecji.
Jakie są plusy Erasmusa+?
O to dlaczego warto wziąć udział w programie Erasmus+ zapytaliśmy nie tylko studentów, ale także osoby zaangażowane w realizację międzynarodowego programu:
Dzisiaj, z okazji ogólnopolskiego dnia Erasmusa, warto podkreślić korzyści jakie otrzymujemy, uczestnicząc w Programie Erasmus+. Są one związane nie tylko z wiedzą merytoryczną, czy też podniesieniem kompetencji językowych, które zyskujemy, realizując moduł studiów lub staż za granicą, ale również dotyczą rozwoju tzw. kompetencji miękkich. Należą do nich np. umiejętność lepszego zarządzania czasem, umiejętność pracy w zespole, czy też umiejętność lepszego radzenia sobie w nietypowych sytuacjach – czyli takich które pomagają nam lepiej funkcjonować w życiu codziennym – odpowiada Pani Marta Iwańska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Katowice.
Eramus+, to kiedy lecimy?
Obecnie rekrutacja na wyjazdy zagraniczne naszych studentów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach już się zakończyła. Kolejny nabór zgłoszeń przewidziany jest na marzec 2025 roku. Wśród wymagań warto pamiętać o niezbędnej zgodzie Dziekana i Promotora, o średniej ocen minimum 4.0, czy znajomości języka wykładowego w kraju, do którego lecimy na poziomie minimum B2. Resztę niezbędnych informacji znajdziecie na naszej stronie uczelni.
Nie tylko dla studentów…
Kończysz studia i trochę żałujesz, że ominął Cię zagraniczny wyjazd? Pamiętaj, że program Erasmus+ nie kończy się jedynie na studentach. Nie wszyscy wiedzą, że mogą z niego skorzystać także absolwenci, nauczyciele… i nie tylko.
Erasmus+ to nie tylko możliwość realizowania działań w ramach studiów Jeśli chcesz się dowiedzieć jak otworzyć drzwi do międzynarodowej edukacji i kariery, np. realizując projekty aktywizujące młodzież, zapraszamy do Erasmus+ InnHUB. Tu zyskasz informacje o możliwościach wzięcia udziału m.in. w wymianach młodzieżowych, czy akcjach wspierających uczestnictwo w życiu demokratycznym – dodaje Marta Iwańska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Chcesz opowiedzieć swoją historię związaną z Erasmusem?
Erasmus to z jednej strony dobry czas do nabycia nowych umiejętności, ale także (a może przede wszystkim) czas poznawania i odkrywania SIEBIE poprzez kontakty z innymi kulturami i ludźmi. Studenci, których pytaliśmy wspominają o znajomościach, które zawiązali i które trwają nawet po zakończonej wymianie. Bo kto by nie chciał odwiedzać swoich przyjaciół w innych krajach? Jeśli masz ciekawą historię związaną z Twoim zagranicznym wyjazdem i udziałem w programie Erasmus+ (a może właśnie jesteś w trakcie wymiany), napisz do nas i podziel się swoją historią. Najciekawsze opublikujemy, a nawet zaprosimy Cię do naszego studenckiego radia – AS RADIO do udziału w podcaście. Po prostu napisz na: kndeim@uekat.pl. Czekamy na Twoje erasmusowe doświadczenia!
Współpraca przy artykule: Zuzanna Pandzich, studentka II st. Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, UE Katowice
- Foto warsztaty w Design Thinking Lab [relacja] - 26 listopada 2024
- Kilka słów od „Erasmusowców” w Ogólnopolski Dzień Erasmusa+ - 25 listopada 2024
- Nasze studentki fotografowały biegaczy - 20 listopada 2024