9 grudnia w sali 2/19 w budynku CNTI odbyła się pierwsza edycja Mikołajkowego Turnieju Szachowego organizowanego przez Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UE Katowice (KU AZS UE Katowice). Turniej przeznaczony był dla studentów z całego Śląska.

Turniej oficjalnie rozpoczął się o godzinie 10:00 i składał się z 9 rund, w których każda partia po 5 min i 3  sekundy za wykonane posunięcie, tzw. system szwajcarski na zasadach szachów błyskawicznych.

Zapytany o tą formułę zawodów, jeden z zawodników rozszerzył definicję:

,,Jest to system w którym wymieszani są zawodnicy z wysokim rankingiem FIDE, wraz z zawodnikami z niskim, bądź nie posiadającym żadnego rankingu. W późniejszych rundach system dobiera zawodników o podobnej liczbie punktów, bo za każdą wygraną jest jeden, a za remis pół punktu.”

Przez wszystkie 9 rund poczynania na szachownicach czujnym okiem obserwował sędzia główny turnieju Hieronim Halamus, który również był odpowiedzialny za kojarzenia, czyli losowanie przeciwników co rundę. W przerwach pomiędzy kolejnymi potyczkami na zawodników czekały gorąca herbata, kawa i drobne przekąski, które przygotował zarząd KU AZS UE Katowice. W turnieju wziąć miało udział 40 zawodników, jednak finalnie wystartowało 36 graczy. Zapytany o to, czy jest zaskoczony frekwencją, koordynator wydarzenia Tomasz Posłuszny odpowiada:

,,W pewnym sensie tak, myśleliśmy że 40 osób to będzie wystarczająca liczba jak na pierwszy turniej, który organizujemy. Natomiast ciekawym był fakt, że uczestnicy naszego turnieju zapełnili listę startową w mniej więcej tydzień. Było delikatnym zaskoczeniem, że ludzie faktycznie chcą grać w szachy i jest to sport, który potrafi ludzi zainspirować do tego, aby w sobotnie popołudnie przyjść tutaj i pograć z innymi.”

Turniej zakończył się ok. godziny 13:30 wyłonieniem zwycięzcy, którym został Mikołaj Polczyk, student Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wszyscy zawodnicy dostali medale i dyplomy, natomiast pierwsze 5 miejsc otrzymało bony podarunkowe o łącznej wartości

550 zł sponsorowane przez KU AZS UE i drobne upominki, sponsorowane przez
UE Katowice, natomiast Śląski Związek Szachowy był patronem honorowym wydarzenia. Zwycięzca zapytany o atmosferę na turnieju, odpowiedział:

,,Atmosfera była bardzo przyjazna, spotkałem się z wieloma starymi znajomymi, odnowiłem znajomości, z kilkoma osobami więcej rozmawiałem, więc było bardzo przyjemnie, natomiast było też bardzo wymagająco, jeżeli chodzi o rozgrywki.”

Zapytany o pomysł przeprowadzenia turnieju szachowego, organizator odpowiedział:

,,Przede wszystkim myślą przewodnią była integracja studentów z całego Śląska i przywrócenie życia studenckiego tutaj na uczelni, ale i też po części pokazanie, że AZS u nas na UE jest. Odniosłem wrażenie, że za kadencji poprzedniego zarządu klub ten był trochę przytłumiony, mało kto wiedział, że istniejemy, a wychodząc z taką inicjatywą, dodatkowo integrującą też studentów z innych uczelni, chcieliśmy pokazać, że na ,,Ekonomie” życie studenckie kipi też od strony sportowej, nie tylko od strony parlamentu, który prężnie działa i reprezentuje uczelnie na arenie między-uczelnianej.”

– powiedział Prezes Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UE Katowice Tomasz Serwiak, organizator turnieju.

Dodatkowo zapytany o ewentualne planowanie kolejnych turniejów szachowych, odpowiedział:

,, Co do Mikołajkowego Turnieju, chcemy zachować ciągłość tego wydarzenia. W kwestii Wielkanocnego turnieju szachowego będziemy rozmawiać w ramach zarządu, na pewno jeśli zdecydujemy się na organizację, poinformujemy na naszych mediach społecznościowych.”

,, Co do Mikołajkowego Turnieju, chcemy zachować ciągłość tego wydarzenia. W kwestii Wielkanocnego turnieju szachowego będziemy rozmawiać w ramach zarządu, na pewno jeśli zdecydujemy się na organizację, poinformujemy na naszych mediach społecznościowych.”

https://www.facebook.com/AZSUEKATOWICE

https://www.instagram.com/azs_uekat/

Dzięki takim inicjatywom jak Mikołajkowy Turniej Szachowy życie studenckie na Śląsku nabiera rumieńców, ponieważ oprócz nauki i spotkań z nią związanych życie toczy się również wokół szeroko pojętego sportu. Patrząc obiektywnym okiem, zauważyłem ogromne zadowolenie i satysfakcję zarówno pośród graczy jak i organizatorów. Niech więc podsumowaniem turnieju będą słowa graczy, którzy zapytani o to jak im się podoba, odpowiedzieli:

,, Bardzo mi się podoba, świetni organizatorzy, oby więcej takich inicjatyw!”
,, Moim zdaniem, rewelacja robić takie turnieje, fajnie w nie grać. Turniej zdecydowanie na najwyższym poziomie.”
Wojciech Kurowski
Latest posts by Wojciech Kurowski (see all)