W jakich rytmach upłyną nam te wakacje? Przegląd najciekawszych festiwali muzycznych w Polsce

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Emocje po pięciu intensywnych dniach Juwenaliów Śląskich ledwo zdążyły opaść, a za rogiem już czeka wymarzony wakacyjny odpoczynek. Wraz z nim i z posesyjną ulgą pojawia się pytanie – jak najlepiej wykorzystać wolny czas, kiedy z każdej strony zalewają nas propozycje od znajomych, rodziny albo gdy sami najzwyczajniej w świecie nie mamy pomysłu, bo naszą kreatywność wyczerpał ostatni egzamin. Opcji jest mnóstwo, a czas jednak zawsze ograniczony, dlatego my, chcąc Wam go zaoszczędzić, przedstawiamy propozycje tegorocznych festiwali muzycznych w Polsce, na które warto zwrócić uwagę, układając swój plan na wakacje.

MĘSKIE GRANIE

Źródło: https://www.facebook.com/MeskieGranie

Festiwal, który co roku zaskakuje nas swoim „hymnem”, czyli piosenką promocyjną wykonaną przez „Orkiestrę Męskiego Grania”. Utwór zdążyliśmy już nawet poznać – „Supermoce” wykonał dla nas Mrozu, Vito Bambino i Igo otwierając tym samym 14 edycję festiwalu! Każda kolejna odsłona Męskiego Grania przyciąga tysiące osób i zresztą nie ma co się dziwić, bo każdy w proponowanej na festiwalu muzyce znajdzie coś dla siebie. Mieszanka różnych stylów, covery znanych polskich piosenek, najbardziej oryginalne postacie ze świata artystycznego – to tylko część aspektów, która sprawia, że zdecydowanie powinniśmy wziąć wydarzenia cyklu Męskie Granie pod uwagę, układając swój wakacyjny harmonogram. Co więcej, trasa Męskiego Grania w tym roku obejmuje 7 miast, więc mamy szansę wybrać najbardziej wygodną dla nas lokalizację:

 • Szczecin (16-17 czerwca)
 • Poznań (23-24 czerwca)
 • Warszawa (7-8 lipca)
 • Gdańsk (21-22 lipca)
 • Kraków (4-5 sierpnia)
 • Wrocław (11-12 sierpnia)
 • Żywiec (25-26 czerwca)

Ceny biletów: od 239 zł

OPEN’ER FESTIVAL

Źródło: https://www.opener.pl/galeria

Oczywiście nie mogło zabraknąć go w tym zestawieniu. Festiwal, któremu chyba bez problemu można przypisać miano największego w Polsce – tylko w zeszłym roku przyciągnął aż 150 tysięcy ludzi! W tegorocznej edycji zdecydowanie nie zwalnia tempa i proponuje nam line-up, który może przejść do historii. Podczas czterech dni na festiwalowych scenach pojawią się artyści światowego formatu tacy jak: SZA, Arctic Monkeys, Machine Gun Kelly, Labrinth czy Kendrick Lamar. Open’er jest jednym z tych festiwali, na którym każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno fan rapu, popu czy rocka, jak również techno czy muzyki niezależnej. Warto więc zapoznać się dokładnie ze wszystkimi artystami, którzy zawitają w tym roku do Gdyni. Uwierzcie, wymienione wyżej osoby to tylko wisienka na torcie!

 • Gdynia (28 czerwca – 1 lipca)

Ceny biletów: od 479 zł (karnet jednodniowy)

LECH POLISH HIP-HOP FESTIVAL

Źródło: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/polish-hip-hop-festival

Jak doskonale wiemy, rap podbija obecnie polską scenę muzyczną przejmując wszystkie rankingi i karty na czasie. Nic dziwnego więc, że wydarzeń skupiających wokół siebie fanów hip-hopu na mapie Polski nie brakuje. Z morza propozycji wyłania nam się jedna perełka, którą jest trzydniowy festiwal w Płocku. Jest to jedno z największych rapowych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlaczego akurat to wydarzenie warto wyróżnić? Festiwal, który odbywa się na nadwiślańskiej plaży w swoim repertuarze przewiduje naprawdę szeroką gamę artystów polskiej sceny hip-hopowej, zarówno ze starej jak i nowej szkoły, a wśród nich: Pezet, Qmple, Jan-Rapowanie, Kuban czy OKI. Ponadto, w tym roku festiwal połączony jest z galą Lech Polish Hip-Hop Music Awards, na której wręczane są nagrody dla wykonawców polskiej sceny rapowej. Biorąc również pod uwagę realia festiwalowe, jest to jedno z wydarzeń najbardziej przystępnych cenowo.

 • Płock (6-8 lipca)

Ceny biletów: od 289 zł (bilet jednodniowy) do 1500 zł (karnet trzydniowy VIP)

SUNRISE FESTIVAL

Źródło: https://www.facebook.com/sunrisefestivalpl

Czyli coś dla fanów muzyki elektronicznej – nadmorski festiwal znany jest nie tylko na skalę krajową, ale przyciąga także ludzi z całej Europy! W tym roku organizatorzy oferują aż 4 ogromne sceny, na których usłyszymy wykonawców niemal każdego gatunku muzyki elektronicznej. W czasie trzech festiwalowych dni line-up zasilą artyści z wielu krajów, a wśród nich: Josh Butler, Purple Disco Machine, Claptone, Paul Kalkbrenner czy Keanu Silva. Warto wspomnieć, że Sunrise Festival to nie tylko uczta dla ucha, ale i dla oka – wydarzenie znane jest z zapierających dech w piersiach pokazów scenicznych z udziałem pirotechniki i całej gamy innych efektów, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy!

 • Kołobrzeg, Podczele (21-24 lipca)

Ceny biletów: od 299 zł (karnet jednodniowy standard)

POL’AND’ROCK FESTIVAL

Źródło: https://www.polandrockfestival.pl

Nazywany kiedyś Przystankiem Woodstock, to festiwal muzyki rockowej, który ma w sobie niezwykłego ducha. W tym roku odbędzie się już 29 edycja wydarzenia, które zostało zapoczątkowane z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Istnieje przekonanie, że jest on pewnym „klasykiem” na liście polskich festiwali i chociaż raz w życiu trzeba go odwiedzić, żeby poczuć niezwykłą energię, która tworzy się tam między ludźmi. Oprócz wyjątkowego klimatu, organizatorzy co roku stają na wysokości zadania ściągając na miejsce zarówno polskie, jak i zagraniczne zespoły. Podczas tej edycji wystąpią między innymi: Brodka, Lady Pank, Bullet for My Valentine czy Zalewski. Warto zaznaczyć też, że Pol’and’Rock zdecydowanie najmniej ze wszystkich tego typu wydarzeń obciąży naszą kieszeń, bo wstęp jest całkowicie bezpłatny!

 • Czaplinek-Broczyno (3-5 sierpnia)

Ceny biletów: 0 zł – wstęp wolny

FEST FESTIVAL – WYDARZENIE ODWOŁANE

Źródło: https://www.facebook.com/festfestivalpl

Najmłodszy festiwal w naszym zestawieniu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku i od razu osiągnęła ogromny sukces. Podczas 4 edycji Park Śląski ponownie zmieni się w magiczną przestrzeń, w której czas płynie troszeczkę inaczej. To właśnie jeden z aspektów, za które trzeba docenić Fest Festival. Oprócz różnorodnego repertuaru, w którym znajdzie się coś dla fanów niemal każdego gatunku muzycznego, wydarzenie zachwyca przede wszystkim oprawą – imponującymi dekoracjami, instalacjami czy światłami, które są dosłownie wszędzie i tworzą oryginalne strefy tematyczne oraz kręgi taneczne. Na Feście znajdziemy także mnóstwo dodatkowych aktywności takich jak np. wakeboarding, joga, Fest Talks czy nawet punkty tatuatorskie! W Parku Śląskim powstaje krótko mówiąc prawdziwa wioska festiwalowa. W tym roku na scenach Fest Festivalu usłyszmy między innymi: Peggy Gou, The Chemical Brothers, M83 czy Yungblud, nie zabraknie także pokaźnej reprezentacji krajowej sceny hip-hopowej.

 • Chorzów, Park Śląski (9-13 sierpnia)

Ceny biletów: od 469 zł (bilet dwudniowy)


Oczywiście to jedynie namiastka wielu imprez muzycznych, które odbędą się tego lata w naszym kraju. W Polsce pojawią się także wydarzenia zaadresowane m.in. wprost do fanów muzyki klasycznej – 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, czy do fanów reggae – Ostróda Reggae Festival. W powyższym zestawieniu znajdziecie jednak festiwale, które wyróżniają się czymś na tle innych i które naszym zdaniem zdecydowanie warto wziąć pod uwagę planując swój kalendarz. Fantastycznych wakacji i dobrej zabawy!