MOOW CODE na UE – czyli jak dbać o zdrowie psychiczne na uczelni

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbył się projekt MOOW CODE. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było zdrowie psychiczne na terenie kampusu naszej Uczelni. Uczestnicy projektu za cel obrali sobie stworzenie idei, które mają pomóc promować i szerzyć świadomość o zachowaniu zdrowia psychicznego z wykorzystaniem różnych narzędzi cyfrowych.
MOOW Impact Day, to spotkanie organizacyjne, które odbyło się 3 kwietnia. Studenci dowiedzieli się na nim na czym polega projekt oraz w jakiej formie będą pracować przez najbliższe tygodnie. Wysłuchali też ciekawych prelekcji i zostali podzieleni na 5-osobowe grupy, których później pracowali.
Od 17 do 21 kwietnia trwał BootCamp. Przez 5 dni, 5 grup projektowych, mogło wykazać się swoją kreatywnością i ambicją w stworzeniu rozwiązania, związanego ze zdrowiem psychicznym, które może w przyszłości zostać zaimplementowane w murach naszej Uczelni. Każda grupa miała czas na pracę z mentorem, ale również na pracę indywidualną przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych takich jak, np. Mural oraz Conceptboard.
Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup spotkali się wspólnie na pierwszym MOOW Talku, który odbył się 24 kwietnia w auli budynku A, aby podsumować swoje pomysły. Rozmowę z uczestnikami przeprowadziła dr Karina Cicha z Katedry Projektowania i analizy Komunikacji oraz dr Dagmara Modrzejewska z Katedry Informatyki Ekonomicznej.
Zdrowie psychiczne to bardzo ważny temat, który schodzi czasami na boczny tor, dlatego nasi studenci z wielką chęcią wzięli udział w projekcie, by wesprzeć osoby, które potrzebują pomocy.
Jak oni sami oceniają projekt MOOW CODE?
„Uczestnictwo w MOOW CODE było ciekawym doświadczeniem, które w bezstresowy sposób mogło przybliżyć nas do pracy projektowej. Cieszę się, że są wydarzenia, które skupiają się na temacie zdrowia psychicznego i szerzą świadomość poszerzającego się wśród nas problemu. Jestem ciekawa czym MOOW CODE zaskoczy nas za rok!” – mówi Emilia, jedna z uczestniczek.
„Początki są trudne, zwłaszcza gdy coś nowego staje na naszej drodze. Miałam lekkie obawy, co do udziału, ale nie żałuję! Była to moja pierwsza praca projektowa i mam nadzieję, że nie ostatnia. Temat nie jest mi obcy, a wręcz ma dużą wartość, zatem nic nam nie zostało tylko nieść pomoc.” – mówi Aneta.
„Najbardziej wartościowymi elementami na warsztatach były spotkania z mentorem, które dawały możliwość zdobycia dużej ilości wiedzy praktycznej i teoretycznej, która może być wykorzystana przez nas w przyszłej pracy. Ponadto istotną częścią warsztatów była indywidualna praca w grupach, która dawała możliwości nabycia umiejętności miękkich, ale również pozwalała na poszerzenie swojej wiedzy w tematyce zdrowia psychicznego, poprzez zachęcanie nas do zrobienia researchu w tematyce zadania.” – dodaje Daria.
„MOOW CODE to idealne miejsce na wykazanie swojej kreatywności, poznanie nowych narzędzi cyfrowych, nabywanie umiejętności pracy w grupie oraz, co najważniejsze, możliwość niesienia pomocy innym. W ciągu pięciu dni, razem z innymi uczestnikami grupy oraz mentorką, stworzyliśmy coś, co przeszło nasze własne oczekiwania!” – komentuje Kasia.

Projekt MOOW CODE nie miałby racji bytu, gdyby nie opiekunowie grup.
Co zatem o projekcie myślą mentorzy?
Na poniższe pytania odpowiada dr Karina Cicha z Katedry Analizy i Projektowania Komunikacji, UE w Katowicach

Czy aspekt promowania zdrowia psychicznego w murach naszej Uczelni jest ważny?
„Zdrowie jest ważne. Celowo piszę zdrowie, bo to, jak my się czujemy psychicznie, prędzej czy później będzie miało przełożenie na to, jak będzie reagował nasz organizm. Uczelnia z kolei jest środowiskiem, w którym mamy 2 grupy osób, o których zdrowie psychiczne, uważam, trzeba zadbać. Pierwszą, są oczywiście studenci, którzy – jak wiemy, mogą doświadczać bardzo różnych problemów natury psychicznej, a drugą grupą są pracownicy, którzy mogą doświadczać podobnych problemów. Właśnie dlatego uważam, że zdrowie psychiczne, jego higiena i profilaktyka, jest bardzo ważnym tematem, który w murach uczelni powinien być zadbany. Dla naszego wspólnego dobra.”
Co jest zaletą projektu MOOW CODE oraz jakie korzyści przynosi uczestnikom?
„Projekt Moow Code ma przede wszystkim pokazać, w jaki sposób można pracować projektowo w środowisku cyfrowym. Każdy może wziąć w nim udział bez względu na kierunek studiów, kompetencje czy doświadczenie w takiej pracy. Myślę, że jest to świetne przygotowanie do pracy w środowisku biznesowym, gdzie bardzo często pracuje się w zespołach, których nie wybieraliśmy, z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i metodą projektową właśnie.”
Jak ocenia Pani Doktor zaangażowanie i finalny efekt działań grupy uczestników projektu?
„Osobiście staram się doceniać 2 rzeczy przy takich projektach: proces i efekt. Co do efektu, mogę powiedzieć, że cel warsztatów osiągnęły wszystkie zespoły. Co do procesu, pracując jako mentor z jednym zespołem, mogę powiedzieć, że naprawdę byłam pod wrażeniem zaangażowania w pracę. Grupa zrobiła dużo więcej niż to, co było przewidziane ścieżką projektową, wielokrotnie dostarczając materiały, które generowały efekt WOW!”
Czy planuje Pani być mentorką w kolejnej edycji MOOW CODE?
„Nie wiem, czy nie zapadnie decyzja, żeby dać możliwość innym wykładowcom wcielić się w rolę mentorów i poprowadzić swoje zespoły, bo dla nas to jest też cenne doświadczenie, z którego dużo wynosimy. Natomiast odpowiadając na pytanie: czy chciałabym powtórzyć swoją przygodę z Moow Code – zdecydowanie tak.”
Zachęcamy do zobaczenia całego MOOW Talku z mentorami i przedstawicielami zespołów na oficjalnym kanale na YouTubie:
Kolejne MOOW Talki już w maju i czerwcu, a następny BootCamp za rok! Do zobaczenia!
Artykuł przygotowały: Katarzyna Adamiak, Aneta Krawel
- Zrób sobie „klimatyczne” zdjęcie! - 12 lutego 2024
- Relacja z wernisażu wystawy fotograficznej „Mapy pamięci” - 18 listopada 2023
- Targi Książki w Katowicach już w ten weekend! - 2 listopada 2023