Majówka w mieście? Czemu nie! Oto najciekawsze zielone miejsca w Katowicach
Wielkanoc już za nami, świat powoli budzi się do życia, pogoda co prawda nas nie rozpieszcza, ale w naszej redakcji nie tracimy nadziei i optymistycznie spoglądamy w kierunku zbliżającej się majówki, którą warto spędzić na łonie natury… także w Katowicach.
Wielu osobom Katowice kojarzą się głównie z kopalniami, industrialnym klimatem oraz modernistyczną architekturą i raczej niewielu jest świadomych przyrodniczego bogactwa, jakie oferuje nam to miasto – a przecież Katowice to Miasto Ogrodów, a może nawet i lasów! To dlatego wybraliśmy 5 najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w sercu Górnego Śląska, które spodobają się każdemu miłośnikowi przyrody, leśnych wędrówek i nie tylko!
Rezerwat przyrody – Las Murckowski
Pierwszym miejscem w Katowicach, które warto odwiedzić jest Las Murckowski, który jest cennym rezerwatem przyrodniczym, chroniącym pozostałości po dawnej Puszczy Śląskiej. Miejsce to oferuje nam dwukilometrową trasę pieszo-rowerową pośród ponad 150-letnich buków oraz mniejszych i większych potoków.
Ciekawostki:
- Unikatową cechą Lasu Murckowskiego jest występowanie w runie leśnym roślin typowych dla flory górskiej.
- Jest to miejsce nieodłącznie związane z historią przemysłu w Katowicach, gdyż to właśnie tu w połowie XVIII wieku założono jedną z pierwszych kopalń węgla w tym rejonie, która funkcjonowała pod nazwą KWK „Murcki”.
Rezerwat przyrody – Ochojec
Pozostając w rejonie Lasu Murckowskiego, warto przy okazji wybrać się do rezerwatu florystycznego w dzielnicy Ochojec. Został on utworzony, aby ochronić bardzo rzadką roślinę, występującą na tym obszarze, czyli Liczydło Górskie.
Jest to najliczniejsze w Polsce (poza obszarami górskimi) stanowisko tej rośliny i znajdziemy je w okolicy rozlewiska potoku Ślepiotki.
Podmokłe tereny nadają temu miejscu niesamowity klimat.
Z resztą – popatrzcie tylko na te zdjęcia!
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice Borki”
Dla tych, których nie pasjonują leśne wędrówki, polecamy wybrać się na piknik do Szopienic. W skład zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice Borki” wchodzą stawy: Morawa, Borki, Hubertus i Stawiki. Woda w stawach posiada pierwszą klasę czystości.
Cały kompleks jest ostoją dla wielu gatunków roślin, zwierząt oraz wodnego ptactwa, które możemy wygodnie obserwować, opalając się na brzegu.
Na miejsce bezproblemowo dotrzemy komunikacją miejską, rowerem miejskim, a nawet samochodem (jest dostępny parking).
Ciekawostka: stawy znajdują się w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano z tych terenów na potrzeby górnictwa oraz jako wynik deformacji powierzchni w wyniku podziemnej eksploatacji.
Dolina Trzech Stawów
Tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Dolina Trzech Stawów to idealne miejsce dla każdego wędkarza oraz osób, które lubią łączyć bliskość przyrody z aktywnościami fizycznymi. Do naszej dyspozycji dostępne jest kąpielisko, boiska do siatkówki plażowej, a w przystani przy tzw. Stawie Drugim możemy wypożyczyć dostępne łódki, kajaki oraz rowery wodne.
Dodatkowo wzdłuż kompleksu biegnie jedna z najlepszych w Polsce tras rolkowo-rowerowych.
Staw Maroko
Kolejne miejsce warte spaceru to staw Maroko, znajdujący się na osiedlu Tysiąclecia. Wokół tego użytku ekologicznego biegnie wygodna trasa spacerowa, połączona ze ścieżką edukacyjną dla najmłodszych. Mogą z niej skorzystać również starsi, którzy chcą się dowiedzieć nieco więcej na temat żyjących tam zwierząt.
Przy okazji, po całym dniu eksploracji przyrody, ta lokalizacja jest idealna do zakończenia dnia kawałkiem pizzy z pobliskiej restauracji.
Mamy nadzieję, że nasze propozycje zachęciły Was do odkrycia zielonej strony Katowic i zainspirowały do zaplanowania kilku wycieczek w czasie majówki.
Koniecznie dajcie nam znać, które miejsca wybraliście, oznaczając nasz instagramowy profil na swoich zdjęciach.
- Majówka w mieście? Czemu nie! Oto najciekawsze zielone miejsca w Katowicach - 27 kwietnia 2023